Brake Systems and Safe Brake

Brake Systems and Safe Brake

Ceramic brake discs Ceramic discs
used in the automobile braking system provide a high and constant level of friction during braking. With disc brakes, there is no heat problem during braking and braking distance is reduced and braking force is not reduced due to heating.

Carbon ceramic brake discs have a very important place in the automotive braking technology of the future. Ceramic discs used in Formula 1 vehicles were developed in 1999 from Porsche traffic. The system, called PCCB (Porsche Ceramik Composit Brake), is used in high-performance luxury cars.

The characteristics of ceramic discs are:

It cools faster. Resistant to high temperatures.
Dust-free, less dust than normal brakes and produces light-colored dust. Therefore, dust does not stick to the wheels and discs.
Reduces brake noise.
Provides a comfortable driving feel.
Provides stronger braking. Shortens the stopping distance.
Facilitates vehicle control.
50% lighter than normal discs.
4 times more durable than normal discs.
Wet dry provides more durable and performance braking in all road conditions.
Resistant to temperatures up to 16000 ° C.
The pads do not absorb water and are extremely safe on wet roads.
The disadvantage of ceramic discs is that it is an expensive and rare system.

Automobile Braking System – Brakes of the future The
automobile braking system was first introduced in 1967 by the British manufacturer Jensen. Today, it contains important contributions to traffic safety and ensures the steering and driving safety of the vehicle during critical braking moments. Anti-Skid Systems (ASR) was launched in 1987. The ASR system ensures safe movement of the vehicle at first start-up and acceleration, preventing excessive rotation of the drive wheels. The abbreviated name of this system is also known as ETC (Electronic Traction Control) because of its English meaning.

Vehicle Dynamic Control (FDR) It has been put into production in order to ensure safety in every driving situation. Especially in corners and sudden road changes, the FDR system interferes with the engine, transmission and brake with lightning speed and prevents the vehicle from skidding. The abbreviated name of this system is also known as Vehicle Dynamic Control (VDC) because of its English meaning. In recent years, these three different systems have been combined into one unit, called the ESP (Electronic Stability System). Thanks to this system, driving safety has been further improved. Another advantage of this system is that it will be standard not only in high class cars but also in middle class vehicles because of its low cost.

Automobile braking system has been used for nearly a century to put an end to the conventional structure. These new systems are called EHB (Electro Hydraulic Brake Systems) and EMB (Electro Mechanical Brake Systems). Thanks to these, in the future, we will stop a vehicle by means of electronic systems and therefore only wires. The EHB (Electro Hydraulic Brake Systems) is the first project to be launched as a joint project with DaimlerChrysler.

Automobile Brake System – Conventional
brake We depress the brake pedal to slow or stop the car. In conventional brake systems, the force applied to the brake pedal is increased by 3/1 according to the length of the brake pedal lever and transferred to the servo brake. According to hydraulic operating principles, this force is increased by 50 times. This force, which is transmitted directly to the wheel brakes by means of hydraulic brake oil, presses the brake pads to stop the vehicle.

Automobile Braking System – Electro Hydraulic Brakes In the
EHB system, the brake pedal is connected to the vehicle’s electronic computer via a wire system. The task of the pedal is the same. Stop the vehicle. But this time, depending on your speed and multiplicity, the system understands the urgent need for braking. The electronic brake computer combines this and other vehicle information to calculate the required braking force for each wheel. The required brake pressure is generated in the central hydraulic unit. If a fault occurs in the electrical system, the auxiliary hydraulic brake unit is activated directly.

Günümüzde araç fren pedalına uygulanan mekanik kuvvet, servo fren ve ana merkez üzerinden fren hidroliği sayesinde hidrolik kuvvet olarak tekerlere iletilir ve frenleme gerçekleşir. Geleceğin fren sistemlerinden Elektro-Hidrolik Frenlerde, fren pedalına uygulanan kuvvet, pedal hareketini algılayan bir sensör sayesinde sürekli gözlemlenecek ve buradaki değişiklik elektronik beyin ünitesine iletilecektir. Burada hemen şu konuyu daha geniş olarak açıklamakta yarar var: yeni sistemde fren ayak pedalına uygulanan kuvvet, sadece fren yapılması gerektiğini sisteme haber veren bir ön uyarı şeklinde olacak. Başka bir deyişle, günümüz frenlerinde pedal kuvveti direkt olarak fren gücünü oluşturmakta idi, fakat yeni sistemde pedal kuvveti sadece sürücünün aracın frenleme tertibatını harekete geçireceği bir ön işaret olacak.

Otomobil Fren Sistemi – Frenleme Bilgisi
Elektronik beyine ulaşan bu frenleme bilgisi, araç içerisindeki bir elektro-motorun, beyinden gelen mesajla devreye girmesini, aracın durdurulabilmesi için fren gücünü üretmesini ve yine fren hidroliği vasıtası ile aktarılan güç sayesinde aracın durdurulmasını sağlayacak.Geleceğin frenlerinde de fren hidroliği kullanılacak, fakat buradaki en büyük fark, fren hidroliğin çalıştığı alanın çok fazla daralacak olması. Günümüzde fren pedalından hemen sonra tekerlere kadar büyük bir alan içerisinde fren güç iletimini sağlayan fren hidroliği, gelecekte yeni Bosch dizaynı ile sadece elektro-motor ve tekerler arasında güç iletimini gerçekleştirecek.Bu da gelecekte Konvensiyonel sistemlerle karşılaştırıldığında daha güçlü, daha emniyetli ve kontollü frenlemeyi mümkün kılacak.

EHB sistemi ağırlığı önemli ölçüde azaltılmış, daha küçük bir montaj alanı gerektiren ve servo fren içermeyen bir sistem. Ek olarak, araca montajı da modüler fren sistem dizaynı sayesinde çok daha kolay. Her tekerde bulunan fren kuvvet modülasyonu ile kombine olarak çok hızlı çalışması nedeniyle optimum fren mesafesinde ve güvenilir frenleme sağlıyor. Böylece EHB, frenleme esnasında otomatik olarak fren gücünü artırırken, buna paralel olarak frenlemenin doğurduğu fiziksel etkileri de azaltıyor.EHB, sürücüye yardımcı olan diğer birçok tamamlayıcı sistemle de birlikte çalışabiliyor. Örneğin, acil frenleme esnasında fren kuvvetini çok seri artıran ileri fren destek sistemleri veya yokuş aşağı sabit hızda inmeyi sağlayan sistemlerle birlikte çalışabiliyor.

Share this post